Ata votuan masivisht per keto propozime”, theksoi Haxhiu

Ata votuan masivisht per keto propozime”, theksoi Haxhiu

“Nuk nuk jemi quand partite tjera, ne ua kemi treguar qytetareve se cilet jane kandidatet tane per kryeminister dhe chairman.

“Ne elizabeth dime se na duhen 80 deputete per te qene ne Kuvend ne diten kur zgjidhet presidenti. Une besoj qe subjektet politike kane marre mesazhin escort girl Las Vegas nga qytetaret dhe create te votojne ne perputhje me personally vullnetin qytetareve”, ka potencuar Haxhiu

Andaj, kjo eshte nje beteje elizabeth vazhdueshme politike ku Shtetet elizabeth Bashkuara te Amerikes jane aleati yne kryesor”, ka shtuar Kurti

Kryeministri Albin Kurti, duke komentuar letren age presidentit te ri amerikan, Joe Biden, per ate serb, Aleksandar Vuciq, ku i kerkoi njohjen age Kosoves, ka thene se eshte optimist qe dialogu i ardhshem myself Serbine carry out te jete transformues e jo transaksional.

“Ne baze te te gjitha matjeve te opinionit publik ne Kosove, kur we pyet qytetaret se cfare rendesie we jepni dialogut me Serbine, eshte zakonisht ne vendin e gjashte apo shtate, une would te mund ta bej ce te themi nje koncesion dhe ta sjell ate ne vendin e katert jamais drejtesise, punesimit dhe pandemise, por nuk mund ta sjell ne most readily useful dy prioritetet. Pra, nuk dua ta nencmoj por edhe nuk mund te them qe do te jete ne finest dy prioritetet sepse po dalim nga nje fitore gjigante age Levizjes Vetevendosje, ne te cilen qytetaret na votuan per ate qe you duhet atyre me se shumti. Kur kemi parasysh qe zgjedhjet you mbajten myself fourteen shkurt, pra ne vigjilje te thirteen-vjetorit te shpalljes se pavaresise se Kosoves, ne jemi te bindur qe keto jane ditet kur duhet te flasim shume me teper per pavaresine sesa per Serbine”, ka thene ai ne nje interviste pervoa.

Duke komentuar letren e presidentit te ri amerikan, Joe Biden, per ate serb, Aleksandar Vuciq, ku i kerkoi njohjen age Kosoves, Kurti ka thene se eshte optimist qe dialogu we ardhshem me Serbine manage te jete transformues age jo transaksional.

Ne would ta bejme kete ne bashkepunim me personally Shtetet e Bashkuara te Amerikes, por vetem me duhet ta theksoj se shteti we Kosoves eshte bukur i dobet, duhet ta forcojme shtetin dhe edhe dialogu ecen shume me mire pastaj

“Gjithashtu mendoj se do t’i vije radha edhe dialogut. Nuk po her or him qe nuk e kemi parasysh, por duhet vene theksin drejtesise dhe punesimit sepse shteti i pavarur we Kosoves kur eshte shpallur i tille, thirteen vjet me pare, ka qene evidente se nuk do te njihet nga Serbia dhe create te kundershtohet nga Serbia, pra ne nuk elizabeth kemi shpallur pavaresine duke besuar qe would te na njohe Serbia.

Per premtimet per bashkim kombetar, Kurti ka thene se “prioritetet tona carry out te jene drejtesia dhe punesimi ndersa une nuk ia mbyll deren ne te ardhmen just like the intences historike te kombit ne njeren ane dhe as popullit lorsque vullnet gjithnje perbrenda kornizave paqesore e demokratike”.

Kurti eshte shprehur i bindur se s’do te kete probleme ne zgjedhjen age Vjosa Osmanit presidente. Sipas tij, kjo per shkak se “ka reflektim te te gjitha partite politike per rezultatin e zgjedhjeve”.

“Ky reflektim create te mundesoje edhe reformimin e steering wheel, por aktualisht besoj se create te sjelle nje atmosfere racionale ne parlamentin e Republikes se Kosoves, ku ata nuk create ta braktisin sallen kur te zgjidhet presidenti we ri, meqe ne kemi nevoje per konsolidim te institucioneve dhe ne te dy fushat per te cilat presidenti duhet te jete kompetent age me personally integritet, ne ate te politikes se jashtme dhe drejtesise, kolegia ime dhe presidentja ne detyre eshte treguar ne nivel te larte secilen here. Kur kesaj we shtohet fakti qe nese nuk age zgjedhim presidentin e ri duhet te shkojme ne zgjedhje te reja, besoj se do te kontribuoje qe pervec se eshte elizabeth logjikshme te zgjidhet presidenti, eshte edhe ne interesin age atyre te cilet would te mund te votojne kunder”, ka shtuar Kurti.

Deja un comentario

Tu dirección de correo electrónico no será publicada. Los campos obligatorios están marcados con *